Hacı Beşir Ağa Kimdir?

Kullanıcı Oyu:  / 3
En KötüEn İyi 

Hacı Beşir Ağa en ünlü kızlarağasıdır. Küçük yaşta Afrikadan zenci köle olarak İstanbula getirilmiş ve Kızlarağası Yapraksız Ali Ağa’nın yanına verilmişti.

Yapraksız Ali Ağanın yanında yetişip çeşitli görevlerde bulunduktan sonra padişah musahibi oldu.Beşir Ağa 1705’te saray hazinedarı olmuş fakat 1713’te Kıbrıs’a sürülmüştü. Kıbrıs’tan Mısır’a ardından da Hicaz’a sürüldü. Ancak bir müddet sonra hacıların işleriyle ilgilenen şeyhül haremlik görevine tayin edildi.

 Beşir Ağa 1717’de İstanbula döndü ve 3.Ahmed’in kızlarağası oldu. 3. Ahmed 1730’da Patrona isyanı ile tahttan indirildikten sonra yerine geçen 1. Mahmud Beşir Ağa’yı görevinde bıraktı. Beşir Ağa 1. Mahmud üzerinde etkili olarak dönemin devlet adamlarının tayini ve devlet işlerinin yönlendirilmesinde önemli rol oynadı.

Harem ağasının padişah üzerindeki nüfuzundan rahatsız olan Sadrazam Kabakulak İbrahim Paşa 1. Mahmud’a “Efendim ben Mısır’da uzun süre kaldım. Siyah Araplarda bir akıllı görmedim. Şimdi sultanımın vekilliğini kızlarağasının aklı üzere ve onun reyiyle mi yapayım? Yapmazsam bana düşman olacak ve başıma bir iş getirecek diye vesvese ile hareket ederek layıkıyla iş yapamayacağım” diye Beşir Ağa’yı şikayet etmişti.1.Mahmud sadrazamın şikayeti üzerine Darüssaade Ağasını görevden alıp sürgüne göndermeye karar vermiş, ancak Beşir Ağa durumu haber alınca araya Valide sultanı sokarak sadrazamı azlettirmişti. Bu olaydan sonra hiç kimse bir daha harem ağasının aleyhinde söz etmeye cesaret edemedi.

 

Hacı Beşir Ağa 1746’da vefat etti ve Eyüp Sultan türbesinin yanına gömüldü. 29 yıl Harem ağalığı yapan Beşir Ağa büyük bir servet biriktirmiş ve bu servetiyle sayısız hayır eseri yaptırmıştı: Cağaoğlunda cami, sıbyan mektebi, medrese, kütüphane, tekke ve sebil; Eyüp’te darülhadis çeşme ve kütüphane Ziştovi’de medrese ve kütüphane; Kahire’de sebil ve mektep.

comments

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

sitekutusu banner değişimi

 

Site Haritası
Facebook'ta Bizi Bulun