Müzik nedir?

Kullanıcı Oyu:  / 3
En KötüEn İyi 

Öğretilme yoluyla çeşitli hareketler yapan ve bizim onları dans ediyormuş gibi algılamamızı salğlayan eğitimli canlıları saymazsak doğada müzik dans ve ritim duygusu olan tek varlığın insan olduğunu görürüz.

Bunun nedeni tam olarak açıklanamasa da  müziğin üzerimizde üzüntü sevinç hatta gaza getirme gibi etkileri olduğu görülür.İşin en ilginç tarafı da daha bebeklerin bile anlamlı kelimeler yanında şarkı söylermişçesine mırıldanmalarıdır.Beyninin konuşma kısmında hasar olan hastaların bile konuşmadığı halde müzik yeteneklerine devam ettiği görülmüştür.Buradan yola çıkarak beynimizde müzik için ayrılmış bir kısım olduğu teorisi ortaya çıkabilir.

Müziği tanımlayacak olursak müzik ses dalglarının belli kurallar içine sokulmasıdır.Ses dışında sessizlik de bu kurallar içine eklenince sanatsal bir biçim ortaya çıkmış olur.

Ses dalgalarının bir saniye içindeki dalga sayısı sesin karakterini belirler.Bu şekilde Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si olmak üzere 7 ana nota oluşur.Oluşan ana notarın arasında do#-re#-fa#-sol#-la# olmak üzere 5 adet ara ses bulunur.Yani toplamda 12 farklı sesin dizilişyle müzik elde edilmiş olur.

Müziğin nerdeyse sonsuz sayıda olasılığı vardır bu olsalıkların farklı müzikleri ortaya çıkarmasındaki temel sebepler ara notaların olmasıdır aslında.Her notanın arasında ara ses bulunması ve mi-fa do-si arasında ara nota bulunmaması sebebiyle olasıklar tamamen matematiksel bir döngü olmaktan çıkmış bunun yanında çeşitli armonik kurallar getirilmiştir.Fakat bu kurallar da müziğe bir sınır değildir. Batı müziğinde notarın ideal düzenine uyularak yapılan müzikle doğu müziğindeki aksak ritimler diziler arasındaki karışık gezinimler bize müziğin farklılığını,güzlelliğini,yıllar boyunca tüketemeyeceğimiz bir sanat olduğunu göstermektedir.

comments

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

sitekutusu banner değişimi

 

Site Haritası
Facebook'ta Bizi Bulun